„A láthatatlan halál”
21 perc olvasásMegszületik Bobby Fischer, a sakkozás egyik legnagyobb alakja
Szerző: Rácz Árpád
A sakkozás történetének 11. világbajnoka volt Bobby Fischer (1972-1975), aki nemcsak félelmetes eredményeivel, hanem extravagáns viselkedésével és – sakk-karrierjének feladása után egyre szélsőségesebb állásfoglalásaival is kitűnt pályatársai közül.
Bobby (Robert James) Fischer 1943. március 9-én délután 2 óra 39 perckor született Chicagóban. Anyja, Regina Wender lengyelországi zsidó családból származott, Svájcban született, s az egyesült államokbeli St. Louisban cseperedett fel. Az 1930-as évek elején, Hitler hatalomra kerülésekor Berlinben élt, s itt találkozott Hans-Gerhard Fischerrel, egy német biofizikussal. A kommunista meggyőződésű fiatalok együtt indultak Moszkvába, ahol 1933. november 4-én összeházasodtak és több évet töltöttek a sztálini Szovjetunióban.
A fiatalasszony a moszkvai egyetem orvosi fakultásán végezte tanulmányait, az ifjú férj pedig hamarosan önkéntesnek állt, s a köztársaságiak oldalán harcolt a spanyol polgárháborúban. Fischer már Spanyolországban tartózkodott, amikor 1938-ban Moszkvában megszületett kislányuk, Joan. 1939-ben – külön-külön – Amerikába indultak. Ám a férfi Dél-Amerikába került – s Chilében telepedett le, mivel az amerikai hatóságok a Nemzetközi Brigádok tagjait nem engedték az USA területére. Regina Fischer az Egyesült Államokban – férjétől több ezer kilométerre – egyedül nevelte kislányát. Hans-Gerhard Fischer soha nem lépett az Egyesült Államok területére (1945-ben hivatalosan is elváltak), így nem is lehetett a Chicagóban született Bobby apja.
1942-ben lép be a történetbe Neményi Félix Pál, aki ekkor 47 éves volt, mindössze havi 167 dollárt keresett a denveri egyetemen, rosszul öltözött, csoszogva járt, és nem volt egy szívtipró alkat. Meggyőződéses állatvédőként nem viselt gyapjúholmit, ehelyett télen napközben sem vette le a pizsamáját, ami gyakran kilógott a ruhája alól. Kollégái ugyanakkor fantasztikus memóriával megáldott rendkívüli elmének tartották.
Neményi magyarországi zsidó származású fizikus volt, aki 1895-ben született Fiumében, s a ’30-as évek elején szintén Berlinben élt. 1933. április 1-jén a nácik letartóztatták Hitler-ellenes kijelentéseiért, de egy nap múlva szabadon engedték. Egy hét múlva mégis elvesztette egyetemi tanári állását. Magyarországot a numerus clausus miatt hagyta el, s most Németországból is távoznia kellett. Először Dániába, majd Nagy-Britanniába ment, végül 1938-ban érkezett az USA-ba. A Princeton Egyetemen találkozott Albert Einsteinnel, sőt fiának munkatársa is volt. Személyisége azonban nem segítette a beilleszkedést. A szintén Amerikába elszármazott világhírű tudós, Kármán Tódor az írta egyik levelében, hogy Neményi kigombolt ingben, nyakkendŐ nélkül jelent meg tudományos konferenciákon, és meg volt lepve, amikor Kármán azt tanácsolta neki, hogy öltözzön úgy, mint a többiek. Közölte: ő azt hitte, hogy Amerika a szabadság országa, ahol nem a külseje, hanem a belső értékei alaján ítélik meg az embereket. Neményi később tagja lett a Manhattan-terv kuatócsoportjának, amely a chicagói egyetemen az atombomba kifejlesztésén dolgozott.
Reginával valószínűleg hasonló politikai nézetei hozták össze: Neményi azt hangoztatta kollégái előtt, hogy jobban kedveli a kommunizmust, mint a kapitalizmust, Reginát pedig feltételezett kommunistaszimpátiája miatt figyelte az FBI, s végül 900 oldalnyi dokumetnum gyűlt össze róla. Ezekből természetesen nem maradt ki Neményivel való rövid kapcsolata sem, melynek gyümölcse Bobby lett. A kapcsolat azonban nem volt hosszú életű, a gyermek születésekor Neményi már Rhode Islanden élt, s 1952-ben Hanfordban halt meg.
Regina Fischert a negyvenes évektől a hetvenes évekig folyamatosan megfigyelés alatt tartotta az FBI. Azt gondolták, hogy szovjet kém, ezért folyamatosan a nyomában jártak, felbontották a postáját, faggatták a szomszédait. Odáig mentek, hogy elolvasták a szociális munkások esetleírásait, akiktől az államról államra vándorló, gyermekeit egyedül nevelő anya segítséget kért. Az egyik ilyenből derült ki, hogy terhessége alatt Regina arra gondolt, örökbe adja születendő gyermekét. Arra is gyanakodtak, hogy a szovjetek megpróbálták beszervezni az ifjú zsenit, amikor 1958-ban Moszkvában járt. Később, persze, kiderült, hogy Regina nem volt szovjet kém, és Bobbyt sem próbálták beszervezni.
Bobby Fischer tehát átlagosnak semmiképp sem nevezhető szülők gyermeke volt. Apja a 20. század egyik jelentős – bár nem annyira ismert – tudósa volt, anyja pedig igen művelt nő, aki hat nyelven beszélt folyékonyan. Ugyanakkor apja különc viselkedése és anyja mentális kiegyensúlyozatlansága (egy pszichológiai vizsgálat során paranoid személyiségnek találták) is nyomot hagyott a kisfiúban, aki ideje nagy részében egyedül volt, mivel anyja szinte egész nap dolgozott.
Anya és fia viszonya később megromlott, annyira, hogy nem tudtak együtt élni. Regina 1960-ban elköltözött, magára hagyva 17 éves fiát a brooklyni lakásban. Bobbynak megkönnyebbülés volt anyja távozása: ahogy egy interjúban kifejtette, örült, hogy megszabadult tőle. Regina újra férjhez ment, az NDK-ban végre megszerezte az orvosi diplomát, visszatérve az Egyesült Államokba indiánrezervátumokban végzett gyógyítómunkát, majd a ’80-as években Nicaraguában dolgozott orvosként.
Bobby viszont úgy tudta, hogy apja Hans-Gerhard Fischer, büszke is volt német származására, s számos interjúban tagadta zsidó voltát. Kifejtette, hogy a sakkban túl sok zsidó van, akik rosszul öltözködnek, és ezzel rontják a játék imidzsét. Amikor a riporter csodálkozva megkérdezte: „De hiszen ön is zsidó, nem?” Fischer így válaszolt: „Csak részben. Anyám zsidó.” Később nyíltan kimutatta antiszemitizmusát, ami rögeszméjévé vált. Az a meggyőződése alakult ki, hogy anyja igyekszik őt lejáratni, rossz hírét kelteni. De nemcsak a zsidókról gondolta, hogy ellene dolgoznak. Úgy vélte, hogy a szovjet játékosok között van egy titkos egyezmény, mely szerint egymás ellen nem küzdenek, hogy őrá koncentrálhassanak.
Életútja 1992-ben vett új irányt, amikor – figyelmen kívül hagyva a Jugoszlávia ellen meghirdetett amerikai bojkottot – elutazott Belgrádba, hogy húsz évvel világbajnoki döntőjük után ismét megmérkőzzön Borisz Szpasszkijjal. Ezért 12 évvel később letartóztatási parancsot adtak ki ellene, így 2004 nyarán Tokió repülőterén letartóztatták, amikor már érvénytelen amerikai útlevéllel akart Fülöp-szigetekre utazni. Végül úgy szabadult, hogy izlandi állampolgárságot kapott.
Többször megfordult Magyarországon is. 1999-ben interjút adott az egyik magyar rádiónak – ekkor Budapesten élt –, s önmagát egy nemzetközi zsidó összeesküvés áldozatának nevezte. A rádió azonnal megszakította az interjút. Egy Fülöp-szigeteki rádiónak nyilatkozva szintén erőteljes antiszemitizmusának adott hangot: „Mocskos fattyúk, megpróbálják megszerezni az egész világot. […] Kitalálták a holokausztot. […] Szemét, hazug, korcs emberek.”
Egy korábbi barátja, Allen Kaufman így jellemezte ekkor Bobbyt: „A sakkról kérdezem, a zsidókról beszél.” Egy másik interjúban Fischer örömmel üdvözölte a 2001. szeptember 11-ei terrorcselekményt. Kifejtette, hogy az USA és Izrael már évek óta kifosztja és gyilkolja a palesztinokat, s most végre visszakapta. 2003-ban anticionista és az USA külpolitikáját kritizáló megnyilatkozásai miatt az amerikai sakkszövetség törölte Fischer tagságát.
2008. január 19-én fejezte be evilági sakkpályafutását az izlandi Reykjavíkban.