Horatius, az arany középszer római költője Kr. e. 30-ban ujjongó versben ünnepelte Kleopátra halálát. „Most kell boroznunk”, kiáltotta, mert meghalt a végzetes szörny (fatale monstrum). Az az asszony lett öngyilkos, aki boldoggá tette Caesart és Antoniust, és bosszantóan dacolt az Egyiptom gabonájára éhes római politikusokkal, így Octavianusszal is. De nem ezért kellett meghalnia. Iulius Caesar édesgyermekének anyjaként komoly veszélyt jelentett a dictator örökbe fogadott fiára. Horatius pedig, ekkoriban mindenképp, Octavianus dicsőségét zengte, hiszen Maecenas ezért fizette.
Kr. e. 69-ben született VII. Kleopátra (ur. Kr. e. 51–30), Egyiptom utolsó uralkodója, a rendkívül népszerűtlen XII. Ptolemaiosz (ur. Kr. e. 80–58) lánya, akit az alexandriaiak – szenvedélyes zeneszeretete miatt – gúnyolódva Aulétésznek, vagyis auloszjátékosnak neveztek [ezt a fúvós hangszert hibásan fuvolának szokták fordítani]. Azt nem tudjuk, ki volt Kleopátra anyja. Hatan voltak testvérek, és valamennyien uralkodtak egy ideig. VI. Kleopátra mindössze egy évig,
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.