A posztszocialista magánosítás folyamata Magyarországon szinte minden formai és tartalmi elemében eltért a hozzánk hasonlítható országok gyakorlatától, és más volt a folyamat időbeli lefolyásának ritmusa.
Nálunk a piaci gazdálkodási és tulajdoni formák kiépülése, a külföldi működő tőke (FDI) behozatalára épülő privatizációs stratégia már 1989 előtt is szembeszökő volt.
„Úttörők voltunk" – szoktuk mondani. És ez a mából visszatekintve is igaz. Hogy mindez jobban vagy rosszabbul, igazságosabban vagy korruptabb módon történt, mint másutt, az hosszabb elemzést igényel. Az is igaz, hogy ennek a jellegzetesen magyar stratégiának 1989 táján szép számmal voltak ellenzői is.
Mások mellett az akkoriban óriási hazai és nemzetközi szaktekintélynek számító Kornai János is, aki 1989-ben így írt: „A magam részéről nem számítanék arra, hogy a külföldi tőke számottevő beruházást hajt végre a magyar gazdaságban azon az alapon, hogy számára kivételes helyzetet teremtenek. […] Véleményem szerint elég gyermeteg dolog külföldi előadásokon és államférfiúi nyilatkozatokban csábítgatni a külföldi tőkét, hogy szíveskedjék Magyarországra jönni.”
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.