A társadalomtörténeti szakaszok megvonása többféle ismérv alapján történhet. Máshol húzza meg a szakaszhatárokat a gazdaságtörténész, a politikatörténész, a párttörténész vagy a jogász. A legkézenfekvőbb megoldás egy-egy jelentős eseményhez, döntés meghozatalához, jogszabály kihirdetéséhez kötni a szakaszhatárokat. A maga szempontjából mindegyiknek meg is van a létjogosultsága. Nehezebb dolog az egyes történelmi periódusokat az ismérvek komplexitása alpján megállapítani. Magunk részéről a periodizáció alapjaként három szempontot emelnénk ki:
1. A társadalompolitikai mozgástér, azon belül a társadalmi-politikai-történelmi alternatívák változása, a mozgástér beszűkülése vagy kitágulása, korábbi alternatívák irreálissá válása, új alternatívák felmerülése;
2. A politikai hatalom jellege és szerkezete, ezek jelentős változása;
3. A tulajdoni és a gazdasági viszonyok főbb jellemzői, a politikai és a gazdasági rendszer összekapcsolódásának átalakulása.
A történelmi periódusok és szakaszhatárok megvonása előtt hangsúlyoznunk kell azt is, hogy az egyes szakaszhatárok nem köthetők egy-egy naphoz, jogi aktushoz, pártkongresszushoz vagy új állami intézmény megjelenéséhez. Az elmosódó szakaszhatárok általában több eseményhez kötődnek és fontosabb a változások kiteljesedése, mint a szakaszhatárok egy-egy naphoz kötése.
I. szakasz: 1944–45-től 1948 nyaráigPolgári demokrácia
A katonai
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.