Mai történetfelfogásunk szerint a ruszinok elődei a 13. századtól kezdtek beszivárogni a történelmi Zemplén, Ung, Bereg és Maros megyék lakatlan területeire. Ezzel szemben a szláv kontinuitás hirdetôi azt vallják, hogy a honfoglaló magyar törzsek „rutén hercegséget” találtak ezen a vidéken.
Ősi ukrán földekA ruszinok a későbbi századok folyamán meglakták Sáros vármegye északi tájait, még késôbb – telepítések következtében – a ma Jugoszláviához tartozó Vajdaságba is elkerültek. S mivel a háború után ellenállt az erőszakos szovjet befolyás kiterjedésének, érthető, hogy a ruszinoknak ebben az országban hivatalosan nem kellett megtagadniuk nevüket és eredetüket. Nem így a második világháború után a Szovjetunióhoz került Kárpátalján, ahol a rokon szláv néppel, a ruszinokkal szemben is aktuálpolitikai homogenizáló szándék érvényesült.
Kárpátalját történelmi elv alapján, az „ősi ukrán földek egyesítésének” eszméjével csatolták Szovjetukrajnához, s ebben a ruszin sajátosság zavaró mozzanat lehetett volna, ezért e nép akkor elveszítette nevét. Hasonló módon bánt a ruszinsággal
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.