A Gulag mozaikszó, eredetileg egy 1930-ban született hivatalnak, a Lágerek Főparancsnokságának (Glavnoje Upravlenyije Lagerej) megnevezése, amely összefogta, irányította a munkatáborokat. Kezdetben az OGPU (Egyesített Politikai Főigazgatóság) egyik alosztálya volt, azután pedig a mindenkori belügyi szerveké: 1934-től az NKVD (Össz-szövetségi Belügyi Népbiztosság), 1946-tól pedig az MVD (Belügyminisztérium) része, felszámolására 1956-ban került sor.
Kényszermunka és átnevelésA lágerek története az 1917-es októberi forradalmat követően meghirdetett vörösterrorig nyúlik vissza, amikor az osztályellenséget kívánták koncentrációs táborokba zárni. E táboroktól a sztálini lágerrendszer és Auschwitz legfeljebb méretében különbözött, tartalmában semmiképpen sem.
A kényszermunkát mint büntetési formát a cári Oroszország is alkalmazta. I. Péter, a nagy civilizátor is kényszermunkások tömegével építtette fel Pétervár városát. A rabokat eleinte a börtönökből vezényelték ki, őrszemélyzet kíséretében, szaktudást kevéssé igénylő, nehéz fizikai munkára. Dolgoztak erődítési munkálatoknál, kikötők (Tallinn, Riga) építésénél, az Urál arany- és ezüstbányáiban, valamint a századforduló nagy vasútépítéseinél. 1863-ban az elhagyatott Szahalin-szigeten létesült az első igazi láger, ahol az elítéltek már a
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.