Amikor Erzsébet nagy szerelme Ferenc József iránt elmúlt, és távolságtartó, gyöngéd barátsággá alakult, tudta, nincs abban a helyzetben, hogy valaha is boldog, viszonzott szerelmi kapcsolatban éljen. Minél szebb lett, annál inkább rajongtak érte a férfiak, és ő, ha néha esetleg úgy vélte, benne is fellobban valami, hamarosan azt érezte, hogy a férfi nem méltó hozzá. Gyakran ábrázolta saját magát Titániaként, aki szamarakba szerelmes.
Itt vágyakról zengnek a húrok,És szerelmet lehel a táj…Jaj, friss vágyak mért olyan múlók?Hány tört eskü szégyene fáj!
Jó húgaim szerelme meghat –És szívükre szívem irigy.Ők lángolnak ma is, mint tegnap –S évezredek telnek el így!
Csak én nyögöm végtelen átkom,Én, Tündérek Nagyasszonya,Én nem lelem meg soha párom, Velem egylelkű társam soha!
Liliom-koronám ha ledobtamNem is egyszer a nász küszöbén,Jaj, nem tudtam szeretni hosszanEgyetlenegy földit sem én!
Ó, hány buja nyáréji álmom Telihold babonás sugaránMár azt súgja, megvan a párom!Már azt hiszem, nyílik Szezám…S a bűvölet reggelre elhagy.Még társamon ott a karom, De borzadva érzem, az ő nagySzamárfeje mennyire nyom!
(Mészöly Dezső fordítása)
A fenti sorokat 1885-ben írta Erzsébet, Titánia panasza címmel. A szamárként való besorolást időnként még Ferenc József sem úszta meg, annak ellenére, hogy legtöbbször a Tündérkirályné férjének, Oberonnak a szerepét osztotta rá.
A kisleány első, ábrándos szerelme a herceg szolgálatában álló egyik ifjú gróf volt. Természetesen a rangon aluli kapcsolatnak a család gyorsan véget vetett, s a fiú hamarosan meg is halt.
Ezután következett Ferenc József, akivel szemben egyetlen kifogása az volt, hogy császár. Jellegzetesen romantikusan sóhajtott fel, amikor azt kívánta, bárcsak szabólegény volna! Kapcsolatuk a későbbiek folyamán is 19. századi. Erzsébet a tiszta, égi nő, akit a testi szerelem lealáz, s aki csak az ura kérlelésének, az ő kedvéért s természetesen a gyermekáldás érdekében enged. Ő maga nem talál az érzékiségben örömet, hiszen az csak a férfiak és a romlott nők kedvtelése. Éppen ezért illik megbocsátania ura félrelépéseit is, hiszen azok csupán férfi voltából következnek.
Azt, hogy nagy vonzerőt gyakorol a férfiakra, 1857-ben, első magyarországi utazása alkalmával tapasztalta. Magyar volt az első olyan hódolója – Hunyadi Imre gróf – is 1860-ban Madeirán, aki önbizalommal töltötte el. A
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.