Láttuk már, Erzsébet egy olyan udvarba került, ahol mindenki a magyarok ellen volt, ki több, ki kevesebb hévvel. A magyarok voltak a fő rebellisek 1848-ban, még az olaszok sem annyira, legfeljebb az az átkos külföldi, Károly Albert, a piemonti király, aki kétszer is haddal támadt Ausztriára. A magyargyűlölők sorában Zsófia állt az első helyen. A vele való szembenállás révén viszont Erzsébet szükségszerűen kezdett érdeklődni a magyarok iránt. Nyelvüket is illett megtanulni – ezt még Zsófia sem ellenezte.
Erzsébet magar ruhában. Eduard Kaiser litográfiája, 1850-es évek végeMég a házasságkötés előtt kialakult az első személyes kapcsolat. Egy magyar arisztokrata, Mailáth János gróf kapta a feladatot, hogy tanítsa meg Erzsébetet az osztrák történelemre. Ő persze a magyar történelemről is beszélt, feltárta az akkor éppen szüneteltetett magyar államjog alapelveit, és szót ejtett a magyarok évszázados szabadságvágyáról. Sőt, nemegyszer a köztársasági államforma előnyeit fejtegette. A tanításból akkor még nem sok maradt meg, Erzsébet túl fiatal volt, az oktató pedig hamarosan hitelét vesztette, mert anyagi nehézségei miatt leányával együtt belefojtotta magát egy tó vizébe.
Amikor Erzsébet Madeirán időzött, az első menekülés során, Hunyady Imre gróf adott neki magyarleckéket. Az ekkor tanultak már inkább megragadtak. De Hunyady is beleszeretett a felséges asszonyba, ami hamarosan Bécs tudomására jutott, s Hunyadyt visszarendelték a szigetről.
A rendszeres magyartanulás 1863-ban kezdődött. Egy Homoky nevű paptanár adott leckéket Erzsébetnek. 1864-től egy magyar köznemes aszszony, Ferenczy Ida lett a magyar felolvasója, aki voltaképpen egész életét Erzsébetnek szentelte. Udvarhölgy forma szerint nem lehetett, hiszen nem volt arisztokrata. Erzsébet mellett informálisan mégis sokkal fontosabb szerephez jutott. Egyebek mellett az állandó magyar nyelvű beszélgetés révén ő fejlesztette ki Erzsébet magyarnyelv-tudását.
Ferenc József korábban nem akarta, hogy Erzsébet beszélje ezt a nehéz „tatár” nyelvet – egy okkal több volt tehát, hogy megtanulja. Jó néhány kézzel írott magyar nyelvű levele maradt fenn. A helyesírást olykor eltévesztette (ez még Mária Teréziával is megesett, persze nem a magyarban). A szórend, a stílus azonban teljesen megfelelő. Ferenc József minden veleszületett nyelvtehetsége ellenére sem tudott eljutni erre a magaslatra. Majd csak egy kései utód, Habsburg Ottó tud talán még Erzsébetnél is jobban magyarul, a rettenetes 20. században. Erzsébet a
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.