Ferenc Józsefhez hasonlóan Erzsébet alakja is gyakran feltűnik a múlt század második felében különböző emléktárgyakon, képeslapokon, képzőművészeti alkotásokon. Ezek az ábrázolások jórészt az uralkodói reprezentációt szolgálták, de gyakran kifejeződik bennük a közkedvelt királynéhoz fűződő mély ragaszkodás. A múlt század második felében vált divattá a táncrend, amelynek az volt a feladata, hogy a bálozók bejegyezzék, kivel fogják táncolni az egymást szigorú sorrendben követő táncokat. A ruhára erősíthető ötletes apróságok közül olyan is fennmaradt, amely 1865-ben udvari bálra csábított, fedelén pedig Ferenc József és Erzsébet királyné fényképe látható.
Üveg- és porcelánszobrocskák is megörökítették a fiatal Erzsébetet és férjét; e tárgyak elsősorban cseh földön és a császárvárosban készültek. A bécsi porcelángyár előszeretettel gyártott olyan máz nélküli porcelánfigurákat, ún. biszkvitszobrocskákat, egész alakosakat vagy büsztöket, melyek neves személyiségeket, így többek között az uralkodópárt ábrázolták.
Erzsébet köré igazából a halála után szövődött legenda, s életének tragikus befejezése újabb lehetőséget teremtett alakjának felidézésére. Emlékére képeslapokat adtak ki, melyek között olyan is akad, amely szentképekhez hasonlít. Furcsa módon keveredett össze a királyné világi figurája a keresztény ikonográfiából, ábrázolásokból ismert Mater Dolorosa alakjával. E felfogás azonban csupán egyik oldala volt az
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.