A kőbányai Dreher-gyár modernizálta a magyarországi söripart és egyúttal felkeltette a hazai agráriparban érdekelt befektetők figyelmét, akik addigra komoly kapcsolatrendszert alakítottak ki a sörfőzés számára is fontos alapanyagok előállítóival és a gazdaságot finanszírozni tudó bankszektorral. A verseny elkerülhetetlen volt, hiszen egy sikeresen induló monopóliummal szemben – amilyen a Dreher gyár volt Magyarországon – mindig megjelennek a versenytársak, akik előbb a nyereség egy részét, később egészét akarják maguknak. Az ilyen gazdasági átalakulásnak pedig hagyományosan két kimenetele lehet: kíméletlen árháború vagy kartell…
A Dreher mellett Kőbányán, a sörfőzde tőszomszédságában álló Barber és Klusemann-féle üzem felvásárlásával jelent meg érdemi versenytárs. Az Első Magyar Részvényserfőzde alapításában több, az agrár- és élelmiszeriparból ismert vállalkozó is részt vett, így a Haggenmacher, a Gschwindt, a Wahrmann és a Brüll családok tagjai. Másfél millió forintos alaptőkéjével a társaság méltó versenytársa lett a Drehernek. A gyorsan iparosodó Budapest lakossága a sör iránt egyre növekvő keresletet jelentett, melyet tovább növelt a bortermelést ellehetetlenítő filoxéravész 1875-től. A sörkonjunktúra kialakulását abban is tetten érhetjük, hogy a Budapesti Áru- és Értéktőzsdén az Első Magyar Részvényserfőzde 200 forint névértéken kibocsátott részvényei az 1877-es 206 forintról 1894-re 1543 forintra erősödtek.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.