Henry A. Kissinger választott hazájában, az Egyesült Államokban mindig is részben kívülálló, részben bennfentes volt. A látszólagos ellentmondás feloldása az elméleti és gyakorlati kül- és biztonságpolitikájában rejlik. Az európai gyökerekre – mindenekelőtt Klemens von Metternichre, Castlereagh vikomtra, Otto von Bismarckra – visszavezethető realista szemlélete szembement az amerikaiak önmagukat erkölcsileg felsőbbrendűnek tekintő „kivételesség” eszméjével, amelyet a 20. század elején Woodrow Wilson erősített meg.
Kissinger a klasszikusnak mondható európai raison d’état-ból (államérdek) indult ki, és az erkölcsi dimenzió számára nem volt meghatározó. Ez nem jelenti azt, hogy az amerikai kül- és biztonságpolitika a mitikus értékelvűségen nyugodna; a retorika igen, a gyakorlati cselekvés azonban nem.
Henry Kissingert a retorika nélküli, nyers, érdekalapú külpolitikája bizonyos mértékben kívülállóvá tette mind az akadémiai, mind a politikai életben. Ahogy ő maga megfogalmazta: „Egy ország, amelyik erkölcsi tökéletességre törekszik a külpolitikában, soha nem fogja elérni sem a tökéletességet, sem a biztonságot.” Ugyanakkor hihetetlenül széles körű tájékozottsága, elemzőképessége, a nemzetközi élet szereplőinek és eseményeinek érzelemmentes, de az Egyesült Államok érdekeit mindig első helyen figyelembe vevő szemlélete sok szempontból nélkülözhetetlenné tette a világot gyakran leegyszerűsítve látó és tájékozatlanabb amerikai döntéshozók számára.
A többpólusú világ jegyében Henry Kissinger sajátPróbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.