Az értékpapírok hű tükrei saját koruk történelmének, gazdaságtörténetének, képzőművészetének. A régi, ma már értéktelen értékpapírok igazi vonzereje grafikájuk és nyomtatásuk művészi kivitelezésében rejlik. Összeállításunk az értékpapírok világába ad betekintést.
Jogi értelemben értékpapírnak számít minden pénzbeli – vagy más – követelést rögzítő okirat, közgazdasági értelemben viszont csak a hosszú távú tőkebefektetésekkel, illetve a tőkefelhalmozással kapcsolatos, forgalomképes okmányokat tekinthetjük ilyennek. A tőkés gazdasági fejlődés meglódulása idején a tőkekoncentráció olyan formáinak kialakítására volt szükség, amelyek hosszú időre jelentős tőkét tudtak lekötni, és a közönség széles köreit vonták be a tőkefelhalmozás folyamatába. A pénz megszerzése érdekében a legkülönbözőbb feltételű értékpapírokat hozták létre. Egyik csoportjuk a vállalati részesedésre jogosító osztalékpapíroké (részvények, bányarészek, szövetkezeti üzletrészek), a másik a kölcsönpapíroké (kötvények, záloglevelek, járadékjegyek, pénztárjegyek, kincstárjegyek és sorsjegykölcsönök).
Nyugat-Európában már a 17-18. században megjelentek az első részvények és kötvények, Magyarországon pedig a 19. század küszöbén tűntek fel (bár kézzel írott és viaszpecséttel ellátott kölcsönkötelezvényt már korábbról is ismerünk). 1792-ben Kiss József kincstári mérnök kötött szerződést a Dunát a Tiszával összekötő, hajózható csatorna építésére, s a munkálatokhoz szükséges tőke
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.