A jogi megtorlás egyik fő jellemzője a tömegesség volt. Közel kétszázharminc embert végeztek ki, és húszezret börtönöztek be, nem beszélve az egyéb büntetést elszenvedettekről. Ezek a hatalmas számok, valamint az eljárás alá vonandók kiválasztásánál érvényesülő különböző szempontok eredményezték, hogy igen tarka lett az elítéltek tábora. A kutatás jelenlegi szintjén a kivégzettekről tudunk a legtöbbet, ezért a továbbiakban leginkább rajtuk keresztül próbálunk általános érvényű megállapításokra jutni az ’56-os politikai perekről.
A pártvezetés szempontjaiA represszió tömegessége miatt eleve valószínűsíthető volt, hogy a gépezet követ el hibákat: a legsúlyosabb ítélettel sújt olyanokat, akik ezt a rendszer logikája szerint sem érdemelnék meg, másrészről életben hagy olyanokat, akiket elpusztítani szándékozott. Az ártatlanul (véletlenül?) kivégzettekből áll össze a megtorlás áldozatainak legtragikusabb sorsú csoportja: ők a kor abszurd áldozatai, akik csak az ellenük indított eljárás révén kapcsolódnak a forradalomhoz.
A perbe fogottak kiválasztásánál érvényesülő szempontok közül tekintsük elsődlegesnek azt, hogy valóban az események vezetőit és legaktívabb résztvevőit kívánták felelősségre vonni. A
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.