Az Arthur-mondakör alapvető és népszerű kultúrtörténeti ismeretanyag a nyugati világban, nem csak a középkorban, hanem napjainkban is. Arthur, Lancelot, Guinevere, Galahad és Merlin történeteit manapság már nem királyi, hercegi udvarokban vagy piactereken olvassák fel és adják elő hivatásos mesemondók. A mondakör motívumkincse elsősorban filmeken, képregényeken, népszerű dalszövegeken és regényfeldolgozásokon keresztül terjed. Magyarországon a kerekasztal legendás lovagjainak históriái a legutóbbi évekig kevésbé voltak ismertek. Érdemes tehát megvizsgálni az Arthur-történet eredetét, annak fő motívumait és későbbi alakulását.
Geoffrey of Monmouth a 12. század harmincas éveiben fejezte be Historia Regum Britanniæ című munkáját, amit saját bevallása szerint történeti műnek szánt és fő forrásaként egy – azóta elkallódott – „brit [valószínűleg breton – R.O.] nyelven írt ősi könyvet” nevezett meg. A szerző politikai célja a walesi nép ősei, a kelta britek tetteinek dicsőítése és a szigetet megtámadó szászok elleni hősi helytállásuk dokumentálása. Arthur király figurája ebben a kontextusban nem a későbbi irodalomból ismert, csodálatos kalandokra vágyó, gáláns lovagkirályként, hanem hős hadvezérként, igazságos királyként rajzolódik ki.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.