A rendszerváltást kísérő privatizációs intézkedések olyan közpolitikai kudarcoknak tekinthetők, amelyek esetében a döntéshozatal nem az állampolgári-adófizetői-fogyasztói érdekeknek megfelelően, hanem elitcsoportok igényei szerint alakult. Ide sorolható a bankprivatizáció, a bankcsődök és brókerbotrányok sora, a pénzügyi szektor adóztatásának kérdése, a szabályozás és felügyelet területe, azon belül kiemelten a lakáscélú devizahitelezés. Ha a pénzügyi kapitalizmus fejlődését elsősorban nem a pénzügyi intézmények érdekei határozták volna meg, akkor a rendszerváltás utáni pénzügytörténet számos eseménye nem vagy másképp történt volna meg.
A rendszerváltás utáni magyar gazdaságpolitikát meghatározó erők sajátos ideológiai keretben működtek, melyet modernizációs konszenzusként azonosíthatunk. E konszenzus egyik elemét 1994 és 1998 között a posztkommunista MSZP Horn Gyula vezette, meghatározó szárnya által képviselt, nyugati integrációt és jóléti államot megcélzó szárnya adta. A konszenzus másik összetevőjét a kisebbik koalíciós partner SZDSZ, valamint az MSZP-n belül a Békesi László nevével azonosítható piaci fundamentalista – azaz a piaci logika felsőbbrendűségét hirdető – gazdaságpolitika jelentette.
Ez az utóbbi, neoliberálisnak is hívott csoport a makrogazdasági szempontokat és a pénzügyi szektor dominanciáját érvényesítette a gazdasági átalakulás ezen időszakában. Bár a karrierpályák és kulturális hátterek sok szempontból eltértek, közpolitikai értelemben homogén csoportról beszélhetünk: ezt a politikát
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.