Magyarország második világháborús szereplésének vizsgálatát elengedhetetlenül az első világháború lezárásánál kell keresnünk. A trianoni békediktátum a történelmi Magyarországot területének kétharmadától, magyar nemzetiségű lakoságának egyharmadától fosztotta meg. Ezenkívül katonai, gazdasági és politikai kötöttségek korlátozták az ország szuverenitását, mozgásterét.
Trianon szorításábanAz 1919–1920-ban hatalomra került rendszer minden kormánya és a legkülönbözőbb politikai erők – szinte kivétel nélkül – egyetértettek abban, hogy a megalázó és az ország gazdaságát, társadalmát majdnem teljesen szétziláló „békerendszert” meg kell változtatni. Az első próbálkozások dél felé irányultak. Az első világháború győzteseinek „nagy vesztese”, Olaszország már az 1920-as évek közepétől a magyar „kívánalmak” támogatójává lépett elő. Ennek alapja részben a mindkét ország számára ellenfélnek, ellenségnek tekintett délszláv állam – a Szerb–Horvát–Szlovén Királyság, majd Jugoszláv Királyság – elleni közös fellépés lehetősége volt.
A magyar politika ugyanakkor érdekes módon az ún. kisantantállamok – Csehszlovák Köztársaság, Román Királyság, Jugoszláv Királyság – közül mégis a délszláv állam
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.