A magyar forradalom volt a szovjet hegemónia elleni legnagyobb kihívás és egyben a szovjet szocializmusmodell csődjének szimbóluma. A szovjet rendszer 1956 előtti és utáni válságainak történetében sohasem volt még akkora horderejű fegyveres felkelés, mint 1956 őszén Magyarországon. Az uralmon lévő leninista pártokban félelmet keltett az a tény, hogy minden megelőző katonai vereség, puccs vagy pártkonspiráció nélkül, csakis kizárólag a szabadságért vívott spontán forradalom volt.
Éppen ezért oly rendkívüli a magyar ősz világtörténelmi jelentősége, mert ennek az „antitotalitárius forradalomnak” (Raymond Aron) nem a feudálkapitalista háború előtti rendszer visszaállítása volt a célja, és mert éppen azok söpörték el a kommunista rendszert, akiknek azt reprezentálniuk kellett. De talán legjobban az rázta meg a szovjet birodalmat, hogy 1917 óta először fenyegetett az a veszély, hogy a kommunizmus mégiscsak visszafordítható a kapitalizmusba.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.