A totális diktatúrára épülő kommunista pártállam fennmaradásának egyik fontos feltétele volt a külvilággal történő érintkezés lehetőségének, a határok szabad átjárhatóságának megszüntetése. Ennek fényében 1948–1949 folyamán az ország nyugati határán, ahol a függetlenségét visszanyert osztrák állam a polgári demokrácia helyreállításával fokozatosan a demokratikus világrendszer részévé vált, megkezdődött egy megerősített határőrizetből, őrtornyokból, drótakadályokból és aknamezőkből álló „vasfüggöny” kiépítése.
Ez – rövid megszakítással és kisebb változásokkal – évtizedekre, kis híján hermetikusan, lezárta az ország területét, számos emberéletet követelve, súlyos sérüléseket okozva mindkét oldalon. Nem véletlenül lettek a két ország kapcsolatainak meghatározó kérdésévé a határ mentén zajló események.
1956 tavaszán megszűnt az aknazár, s úgy tűnt, hogy a határ valamelyest átjárhatóvá válik. Ez tette nem kis mértékben lehetővé, hogy az októberi forradalmat követően több mint másfél százezer ember elhagyhassa az országot. 1957 januárjától azután visszaállt a „régi rend”, ismét legördült a „vasfüggöny”.
A
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.