rubicon

Vagonlakók, barakklakók, menekültek

9 perc olvasás

„Ha [vonattal] a Nyugati pályaudvar környékéről kiindulunk, már a Ferdinánd-híd lábánál láthatjuk a vagonlakókat. Némely vagonlakó rideg lakását úgy igyekszik lakályossá tenni, hogy függönyöket tesz az ajtó elé, mások meg az otthonukból elhozott karosszéket helyezik el a vagon közepére, amely most az ebédlőt pótolja. Ahogy a vonat halad, véges-végig minden állomáson újabb és újabb vagonlakókkal találkozunk, akik epedve várják az órát, hogy megszabaduljanak kínos-kellemetlen »nyári« lakásuktól.” 1919–1922 között ilyen és ehhez hasonló hangulatfestő cikkekből nem volt hiány a magyar napilapokban. Az első világháborút követő megszállás, majd az 1920. június 4-én aláírt békeszerződés egyik következményeként regisztráltan összesen 350 ezer ember hagyta el lakóhelyét, és települt át a trianoni Magyarország határai közé. (Egyes utólagos számítások 400-450 ezer főre teszik a menekültek összlétszámát.) 

A menekültek elsődleges és sokszor kizárólagos célpontja az „ország szíve”, Budapest volt. A hirtelen bezúduló emberáradat elhelyezésére a főváros nem készült, nem is készülhetett fel. Az 1918 és 1924 között regisztrált menekültek 31%-át az 1919-ben, 34%-át pedig az 1920-ban érkezettek alkották. Vagyis a menekültek közel 2/3-a, 232 ezer ember szűk két év alatt, 1919–1920 folyamán hagyta el lakóhelyét.

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.