rubicon

Trianon hatása a magyar kultúrpolitikára

17 perc olvasás

Ke­vés olyan zűr­za­va­ros más­fél esz­ten­de­je volt a ma­gyar tör­té­ne­lem­nek, mint az 1918 ősze és 1920 ké­ső ta­va­sza kö­zöt­ti idő­szak. A vi­lág­há­bo­rús összeom­lást kö­ve­tően ál­lan­dó for­ron­gás, min­den ad­di­gi ér­té­ket meg­kér­dő­je­le­ző és el­ve­tő, vé­res vál­to­zá­sok, majd ugyan­csak erő­sza­kos vissza­ren­de­ző­dés ve­ze­tett a tria­no­ni bé­ke aláírá­sá­nak nap­jáig. A kül­ső kö­rül­mé­nyek ha­tá­sá­ra be­kö­vet­ke­ző bel­ső pol­gár­há­bo­rú nem csak a nagy­po­li­ti­ká­ban zaj­lott. 

A kü­lön­bö­ző ideo­ló­giák és esz­mék lár­más küz­del­mé­nek hoss­zú hó­nap­jai­ban a kul­túr­po­li­ti­ka sok­kal fon­to­sab­bá vált az elő­ző év­ti­ze­dek­hez ké­pest. Gon­dol­junk csak a bu­da­pes­ti tu­do­mány­egye­tem kor­mány­biz­to­sa­ként is te­vé­keny­ke­dő – eb­ben a mi­nő­sé­gé­ben az egye­tem au­to­nó­miá­ját meg­szün­te­tő – Já­szi Osz­kár­ra és a Ta­nács­köz­tár­sa­ság köz­ok­ta­tás­ügyi nép­biz­to­sai­ra: a sa­ját el­kép­ze­lé­seit meg­szál­lot­tan min­den­ki­re ráeről­tet­ni kí­vá­nó Kun­fi Zsig­mond­ra és utód­já­ra, Lu­kács György­re, akit ek­ko­ri, vö­röster­rort is he­lyes­lő po­li­ti­ku­si mű­kö­dé­se miatt sem­mi­kép­pen

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.