Kevés olyan zűrzavaros másfél esztendeje volt a magyar történelemnek, mint az 1918 ősze és 1920 késő tavasza közötti időszak. A világháborús összeomlást követően állandó forrongás, minden addigi értéket megkérdőjelező és elvető, véres változások, majd ugyancsak erőszakos visszarendeződés vezetett a trianoni béke aláírásának napjáig. A külső körülmények hatására bekövetkező belső polgárháború nem csak a nagypolitikában zajlott.
A különböző ideológiák és eszmék lármás küzdelmének hosszú hónapjaiban a kultúrpolitika sokkal fontosabbá vált az előző évtizedekhez képest. Gondoljunk csak a budapesti tudományegyetem kormánybiztosaként is tevékenykedő – ebben a minőségében az egyetem autonómiáját megszüntető – Jászi Oszkárra és a Tanácsköztársaság közoktatásügyi népbiztosaira: a saját elképzeléseit megszállottan mindenkire ráerőltetni kívánó Kunfi Zsigmondra és utódjára, Lukács Györgyre, akit ekkori, vörösterrort is helyeslő politikusi működése miatt semmiképpen
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.