A száz évvel ezelőtt kirobbant első világháború nem csupán hatalmas anyagi és fizikai, hanem lelki terhet is rótt a részt vevő országok polgáraira, katonákra és civilekre egyaránt.
A háború pszichológiai vonatkozásainak vizsgálata némiképp háttérbe szorult a történelmi és politikai elemzések mellett, holott a pszichológia – és tágabban az úgynevezett „pszi”-tudományok, pszichiátria, pszichoanalízis, pszichoterápia, társadalomlélektan, pszichotechnika, kriminológia, pedagógia stb. – alkalmazása, felhasználása maga is fontos részét alkotja a háború történetének.
Másfelől a „pszi”-tudományok története sem volna megírható annak figyelembevétele nélkül, hogy e tudományok huszadik századi fejlődésében alapvető jelentősége volt az első, majd a második világháborúnak, és természetesen az utána következő konfliktusoknak is.
Az első világháború mint „kísérleti laboratórium” alapozta meg az erőszak, a traumakezelés, a megfélemlítés, a terror, a befolyásolás és a propaganda alkalmazásának, a szubjektivitás „menedzselésének” azon gyakorlatait és módszereit, amelyek háborúban és békeidőben egyaránt hatásosnak bizonyultak.
A
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.