A 20. század a totális diktatúrák létrejöttének és bukásának évszázada volt Európában. A század „őskatasztrófájából”, az első világháborúból kinövő és hatalomra jutó ideológiák – a bolsevizmus (1917), a fasizmus (1922) és a nemzetiszocializmus (1933) – a világtörténelem legnagyobb emberáldozatával járó második világháborúba sodorták a népeket. Közülük a fasizmus és a nemzetiszocializmus 1945-ben elbukott, de a szovjet rendszer Európában 1991-ig tartotta magát. A második világháború nyomán a Szovjetunió Közép- és Kelet-Európában annektált 475 300 km2-nyi területet 24 millió lakossal; később ellenőrzése alá vont 991 700 km2-t 90,2 millió lakossal, végül fél évszázadra kiterjesztette rendszerét ezekre az országokra is.
Németországban a totalitarizmus fogalmáról különösen éles vita folyt. Mindez érthető, hiszen emberiség elleni bűntetteivel a nemzetiszocializmus a vita központi témáját alkotta. Egyesek szemében a Harmadik Birodalom a totális uralmi rendszer prototípusa volt, amelynek tettei sajátosak az emberiség történetében, s minden összehasonlítás csak a náci rendszer viszonylagosságához vezetne. Mások viszont azt hangsúlyozzák, hogy Németország nemcsak a jobboldali totalitarizmus mintapéldája, hanem az NDK-ban a Szovjetuniótól negyven évig függő Német Szocialista Egységpárt révén egyúttal a baloldali totalitarizmus markáns megjelenítője is.
A
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.