Az esküvő és koronázás nyélbe ütése nem volt egyszerű dolog. A vőlegény családja hosszas megfontolások alapján választotta ki a király vagy a trónörökös leendő feleségét.
A politikai szempontok olyan lány kiválasztását tették szükségessé, aki saját magán és hozományán kívül valamiféle politikai hasznot is jelentett, például egy új és éppen szükséges szövetségest. Amikor 1261-ben II. Ottokár cseh király békét kötött IV. Bélával, azt is kikötötte, hogy valamelyik lányát elveszi feleségül. Választása Margitra esett, de Margit ekkor már a domonkos apácák között élt, és kikosarazta a cseh királyt, ami újabb bonyodalmak forrása lett.
Egy király vagy leendő király hacsak tehette, más királyi családban keresett magának feleséget. Az ilyen lány már „otthon” megtanulta a királynői kötelezettségeket, s megfelelt az egyenrangúság követelményének is. Amikor Nagy Lajos másodszor nősült és Kotromanics Erzsébetet vette el, az olasz közvélemény a házasságot lenézte, mert Erzsébet apja – a bosnyák uralkodó, leendő apósának hűbérese – nem volt vele egyenrangú.
A politika szempontja győzött IV. Béla fiának, V. Istvánnak a nősülésénél is. A tatárjárás után az országban megtelepedő kunokat keresztény hitre kellett
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.