rubicon

Szüret és ifjúság

3 perc olvasás

Az ember számára legfontosabb termények érése és betakarítása ősidők óta ünnepnek számított és kitüntetett találkozási alkalmat jelentett az ifjúság számára. Erre a dél-dunántúli magyar néphagyományból mutatok be néhány példát.

Csicsó, a török háborúkban elpusztult magyar falu barokk korban felújított temploma magányosan áll, nem messze a Szakály–Högyész vasútállomástól a szőlőhegyek közt. A hagyomány szerint Mária kegyképét angyalok menekítették a török elől Andocsra, Somogy megyébe, és útközben megfáradva itt pihentek meg. Szentháromság vasárnapján volt itt a búcsú, melyre a múlt századig a környékbeli magyar, német és horvát katolikusok, főként a fiatalok, tömegesen jöttek. Úgy tartották, hogy ekkorra érik meg a szőlőhegyeken a cseresznye, amit a templom körül árultak. Sokan itt ismerték meg jövendőbeli élettársukat, a cseresnyés búcsúban.

Az október 18-át követő vasárnap volt a pécsváradi és zengővárkonyi leányvásár – a Lukács-napi búcsú –, a messze környéken szétszóródottan élő református ifjúság találkozója. Eljöttek a Sárközből, Váraljáról, Belvárdról és Mohácsról is a leányok, legények, és szombat este minden házban rokonok, vendégek állták körül a rőzsetüzet, melyen az erre a napra megérett gesztenyét sütötték. Este nagy bál volt a kocsmaudvaron, és másnap, vasárnap Pécsváradon, az országos kirakodó- és állatvásáron a legény már meg is vehette a mézeskalácsszívet választottjának. 

A legtöbb, ifjúságot vonzó alkalom a szőlőszüret volt. Ehhez kapcsolódott a domolosi és a siklósbodonyi leányvásár. Az előbbi a Szigetvár körüli, az utóbbi az Ormánság közel negyven falujában lakó református ifjúság találkozója volt. Ugyanis az ormánságiaknak a villány-siklósi hegyben voltak szőlőik, és azokban huzamosabb tartózkodásra alkalmas tanyák, présházak; a tulajdonképpeni Ormánság vízjárta síkja nem volt bortermelésre alkalmas. Kisasszony napján volt Siklósbodony templombúcsúja a szokásos búcsúvásárral, és erre a napra az ormánsági szőlősgazdák a korai szőlőkből előbort is készítettek a fiatalok számára, akik részt vettek a katolikusok nagymiséjén is, majd utána szétoszlottak a szőlőbeli hajlékokba mulatni. Tulajdonképpen ezután kezdődött el a szüret.

Oroszlón a Szent Mihály napját követő vasárnap volt a leányvásár, melyet

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.