rubicon

Sztá­li­niz­mus, mun­kás­kul­tusz és ve­ze­tő­kul­tusz

8 perc olvasás

A kom­mu­nis­ta or­szá­gok és pár­tok mindegyi­ké­ben va­la­mi­lyen mér­ték­ben meg­je­lent ve­ze­tő­kul­tuszt több­nyi­re – az 1956 utá­ni kom­mu­nis­ta re­to­ri­ka ki­fe­je­zé­sé­vel – „sze­mé­lyi kul­tusz­nak” ne­ve­zik. Ha meg akar­juk ér­te­ni a „sze­mé­lye­sen” ki­sa­já­tí­tott po­li­ti­kai ha­tal­mat s az ezt le­gi­ti­mál­ni igyek­vő kul­tusz­je­len­ség be­ve­ze­té­sét, min­den bi­zonnyal a szov­jet rend­szer jel­leg­ze­tes­sé­gei­ből – a kom­mu­nis­ta párt ön­ma­gá­nak tu­laj­do­ní­tott sze­re­pé­ből és a sztá­li­ni cso­port fo­ko­za­tos párt­be­li ha­ta­lom­át­vé­te­lé­ből – kell kiin­dul­ni.

Erős a kí­sér­tés, hogy a sze­mé­lyi kul­tuszt be­so­rol­juk a ka­riz­ma­ti­kus ural­mi for­mák csa­lád­já­ba, ame­lyet Max We­ber ha­tá­ro­zott meg. Ka­riz­mán Max We­ber hí­vek cso­port­já­nak egy sze­mé­lyi­ség rend­kí­vü­li mi­nő­sé­gé­be ve­tett hi­tét érti, mely­nek alap­ján a sze­mé­lyi­ség hi­va­tott az em­be­re­ket ve­zet­ni. Csak­hogy a we­be­ri ka­rizma szűk ér­te­lem­ben csu­pán kiala­ku­lá­sá­nak ál­la­po­tá­ban ta­nul­má­nyoz­ha­tó, vagyis a ve­ze­tő győ­zel­mei­ből táp­lál­ko­zik, és még nincs in­téz­mé­nyi tá­mo­ga­tá­sa. A

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.