Amikor Kr. e 399-ben bíróság elé állították a hetvenesztendős Szókratészt, védekezésében a filozófus fölidézte egy korábbi per eseményeit. Platón nem részletezi a per lefolyását, csak azt említi meg, hogy tíz hadvezért, akik a tengeri ütközetben elesetteket nem szedették össze, együttesen, egy szavazással akartak elítélni, noha az athéni törvények alapján minden vádlottnak joga lett volna külön-külön eljárásra. Szókratész – aki a per idején éppen az ötszázak tanácsának tagja volt, sőt az ügyvivő ötvenfős prütaniszi testületbe tartozott – egymaga szállt szembe a népharaggal és szavazott a törvénytelen eljárás ellen. A perbeszédet tartó szónokok föl akarták jelenteni és ki akarták vezettetni Szókratészt, a nép a fejét követelte, a bölcs mégis kitartott eredeti álláspontja, vagyis az igazság mellett. A demokratikus Athén tanácsa előtt lefolytatott perben tehát Szókratész életveszélyben forgott, noha nem is őt állították bíróság elé.
Szókratész helytállásának másik példája a harminc zsarnok oligarchiájának időszakára esett. A harmincak igyekeztek minél több
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.