A szerelem már az ókorban is veszélyes üzemnek számított. Vagyonok úszhattak el, életek mehettek tönkre egy-egy rossz házassággal vagy rosszul megválasztott viszonnyal. Az athéni jog szerint pl. a férj azonnal megölhette rajtakapott feleségét szeretőjével együtt, és a törvény garantálta büntetlenségét. Életveszélyes (ennek ellenére nem példátlan) volt más asszonyát elszeretni vagy szűz lányt elcsábítani, ha a dolognak nem házasság lett a vége. A szerelmi lángolás ennek ellenére nem korlátozódott valamely társadalmi rétegre: forrásaink szerint a szenvedély a rabszolgáktól az arisztokratákig mindenkit elragadhatott. A legközvetlenebb forrást a szerelmi varázslatok jelentik: azokban névvel szerepel mind a csábító, mind a szeretett személy, és az is, hogy pontosan mit vár el tőle a varázsló.
A legismertebb szerelmi varázslat Theokritosz Férfi-bűvölés című versében olvasható. A Kr. e. 3. századi szicíliai költő 165 sorban írja le, hogyan próbálja meg Szimaitha visszaszerezni a hűtlen Delphisz szerelmét, aki tizenkét napja felé se nézett. Mi több, pletykákból úgy értesült a lány, hogy Delphisz másba szerelmes, bár azt nem tudta, fiúba-e vagy leányba. Nem maradt más hátra, hívta szolgálóját, Thesztüliszt, és bájitallal,
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.