Az Isztambulba látogató magyarok meghatottan állnak meg a lenyűgöző Hagia Szophia-templom tündöklő aranymozaikja előtt, mely Eiréné császárnét ábrázolja férje, II. Komnénosz János császár és fia, Alexiosz trónörökös között, amint bőkezű adományt nyújtanak át a Szent Bölcsességnek: a Szűz Mária ölében ülő Jézusnak. Eiréné császárné ugyanis „a mi Piroskánk”: Szent László magyar király lánya, akiből a Bizánci Birodalom legnagyobb, legszentebb és legtiszteltebb császárnéja lett. Minden útikönyv a világ minden nyelvén megemlíti a „magyar királylányt”, kiemeli szépségét és szentségét, ám az Ayasofya könyvesboltjában hiába keresnénk további felvilágosítást róla, pedig szarkofágja is a híres templomban áll. Holott
Piroskáról nemcsak korabeli arckép, hanem korabeli életrajz is született, és jóval több adat maradt fenn, mint bármelyik Árpád-kori királynénkról. Moravcsik Gyula munkássága ellenére a magyar történettudomány és a magyar kultúrdiplomácia elszalasztott lehetősége ez a császárné, akit három egyház tart szentnek.
Szent
Regisztráljon és olvassa a teljes cikket!
Ingyenes regisztrációval korlátlan hozzáférést kap Kalendárium rovatunkhoz, és prémium tartalmaink közül 3-at olvashata Rubicon Online-on.