A hatalom – mind felső, mind helyi szinten – a hatvanas években is tartott az ötvenhatos elítéltektől, mozgásterüket szabadulásuk után is igyekezett korlátok közé szorítani, ugyanakkor a korlátozások enyhítésével liberalizmusát és a konszolidációt kívánta bizonyítani. Mint sok másban, az ’56-os elítéltek diszkriminálásában – bár léteztek alapelvek – sem voltak szigorúan lefektetett szabályok, és egységes gyakorlat sem. Az eddig vizsgált életutak alapján úgy tűnik, hogy jellemzőbb volt az egyéni, mint a kollektív elbírálás. Az előírásoktól igen sok esetben eltértek, mérlegelve az érintett bűneit vagy érdemeit, valamint a lehetséges engedmények esetleges előnyeit vagy hátrányait. A rendszer természetéből fakadóan az ötvenhatosokkal szembeni bánásmód nem is lehetett egységes, hiszen azzal létüket, egységüket ismerték volna el.
Az 1956-os forradalom után hoszszabb börtönbüntetéssel sújtottak szabadulási időpontja egyrészt természetesen az ítélet mértékétől, másrészt a kormány egyéni vagy közkegyelmi rendelkezéseitől függött. A szabadulás időpontja az elhelyezkedés, a társadalomba és a mindennapi életbe való beilleszkedés esélyeit is befolyásolta. Az alábbiakban csupán azokat az időpontokat soroljuk fel, amelyek nagyobb számú elítélt egyidejű szabadulását hozták.
Szabadulási hullámokAz 1959. áprilisi, első amnesztia a legfeljebb kétéves ítéletekre terjedt ki, és megfelezte a négy évet meg nem haladó
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.