A Károlyi-forradalmat és Károlyi Mihály kormányát már a kortársak is gyakran jellemezték úgy, mint a szabadkőművesek hatalomátvételét. A kormány befolyásos és Károlyira befolyást gyakorolni képes tagjai közül feltűnően sokan voltak szabadkőművesek. A Martinovics páholyhoz tartozó Jászi Oszkár, Kunfi Zsigmond, Szende Pál, Diner-Dénes József, Bíró Lajos (rövid ideig szintén külügyi államtitkár) és Pogány József mellett szabadkőműves volt Berinkey Dénes igazságügy-miniszter, majd miniszterelnök, Fényes László, a Nemzetőrség kormánybiztosa. Friedrich István hadügyi államtitkár – későbbi miniszterelnök – 1918-ban a Magyarországi Symbolikus Nagypáholy egyik főtisztviselője, I. főfelügyelője volt. Hajdani szabadkőműves volt a Nemzeti Tanács elnökségét a kormány megalakításával átvevő Hock János is, és a sor természetesen tovább bővíthető a főispáni-kormánybiztosi karban.
A „szabadkőműves destrukcióról” szóló mítosz már száz évvel ezelőtt is széles körben elterjedt volt. A jezsuita Bangha Béla páter gyakran és szívesen rohant ki a haza- és keresztényellenes „szabadkőműves veszedelem” ellen, sőt, katolikus sajtóakciójának egyik célja a vélelmezett szabadkőműves „túlhatalom” csökkentése volt. (Igaz, a protestáns Tisza Istvánt sem
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.