A későbbi császárkor önkényurainak köztársaságkori előképe volt Sulla, a „Szerencsés”. „Aphrodité kegyeltje” személyének a közönséges emberi halandók fölé emelkedő jelentőségét hirdette, és akár egy ókori Machiavelli-tanítvány, nem válogatott az eszközökben, ha céljai eléréséről volt szó. Elsőként törvényesítette a politikai ellenfelek kiirtásának programját. Ám egyedi volt abban is, hogy az általa megálmodott államrend kialakítása után önként lemondott a hatalomról, és egyszerű polgárként halt meg.
138 körül született Lucius Cornelius Sulla, az alacsony műveltségű Marius rendkívül művelt, ádáz ellensége. A történetíró tömören jellemezte őt, amikor beszámolt Marius alárendeltjeként végrehajtott numidiai hőstetteiről. E két férfi hadvezéri tehetsége vitán felül állt. Mindketten könyörtelenek voltak a fegyveres harcban, s miután hadi sikereik a politika színpadára emelték őket, ez a könyörtelenség polgártársaikkal szemben is megmutatkozott. De míg Marius homo novusként – új emberként – a senatusi arisztokrácián kívül álló társadalmi erők élén vállalta a polgárháború terhét, addig Sulla éppen a konzervatív senatori rend korábbi politikai hatalmát igyekezett visszaállítani. E két koncepció mentén robbant ki a köztársaság belháborúja, amelynek folyamán Sulla serege megrohamozta és elfoglalta Róma városát.
Hadi sikerek, politikai ambíciókKr. e. 107-ben még senki sem sejtette, hogy a Marius hadában lovassági parancsnokként magát kitüntető Sulla utóbb majd nem idegen
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.