rubicon

Stratégia és taktika

A bethleni politikai berendezkedés jellemzői
20 perc olvasás

Bethlen István nem annyira szokatlanul hosszú kományfősége, mint inkább rendszer­al­kotó tevékenysége révén vált a két világ­háború közötti magyar politikai élet egyik kiemelkedő személyi­ségévé. Magyar­ország – háta mögött Tria­non­nal, a forradalmi időszakkal, idegen haderő általi megszál­lással – az 1920-as évek elején minden területen katasztro­fális állapotban volt. 

Az évtized második felére – a dualizmus kori alapokra építve – egy autoriter jegyeket fel­mu­tató, de alavető par­la­mentáris beren­dez­ke­dés jött létre, melynek kialakí­tásá­ban az állam­férfiúi képességeket felmu­tató kormány­fő­nek és az általa vezetett kon­zervatív erőknek meg­határozó szerepük volt. 

Azzal, hogy stabil és több elemében a kor­szak végéig fennmaradó állam- és kormányzati rendszert sikerült létre­hoznia, a politikai viszo­nyok addigi instabilitá­sa megszűnt, és lehetőség nyílt a kon­szo­li­dáció folymatának kiszélesí­tésére, átfogóbb – a gaz­dasági, a kulturális és a szocális életre kiter­jedő – reform­politika keresztülvitelére is.

1921 ta­va­szán, ami­kor Beth­len el­fog­lal­ta a mi­nisz­ter­el­nö­ki bár­sony­szé­ket, a

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.