Bethlen István nem annyira szokatlanul hosszú kományfősége, mint inkább rendszeralkotó tevékenysége révén vált a két világháború közötti magyar politikai élet egyik kiemelkedő személyiségévé. Magyarország – háta mögött Trianonnal, a forradalmi időszakkal, idegen haderő általi megszállással – az 1920-as évek elején minden területen katasztrofális állapotban volt.
Az évtized második felére – a dualizmus kori alapokra építve – egy autoriter jegyeket felmutató, de alavető parlamentáris berendezkedés jött létre, melynek kialakításában az államférfiúi képességeket felmutató kormányfőnek és az általa vezetett konzervatív erőknek meghatározó szerepük volt.
Azzal, hogy stabil és több elemében a korszak végéig fennmaradó állam- és kormányzati rendszert sikerült létrehoznia, a politikai viszonyok addigi instabilitása megszűnt, és lehetőség nyílt a konszolidáció folymatának kiszélesítésére, átfogóbb – a gazdasági, a kulturális és a szocális életre kiterjedő – reformpolitika keresztülvitelére is.
1921 tavaszán, amikor Bethlen elfoglalta a miniszterelnöki bársonyszéket, a
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.