A Párizs környéki békerendszerek sokak szerint nem lezárták az első világháborút, hanem állandósították Európa politikai válságát. Az 1920 utáni történelmet szemlélve va-lóban azt láthatjuk, hogy a vesztesek különböző formában, más hangsúlyokkal, de 1945-ig megpróbálták napirenden tartani a revízió kérdését. Törökország szerepe ebben az összefüggésben ellentmondásos és – különösen magyar szemmel nézve – figyelemre méltó. Jóllehet a Fényes Porta képviselői igen, az ankarai török kormány viszont sosem írta alá a sévres-i békét. Csaknem három év kitartó katonai és politikai ellenállás kellett ahhoz, hogy 1923-ban Lausanne városában egyenrangú partnerként ülhessenek tárgyalóasztalhoz. Hogy volt mindez lehetséges? Hogy sikerült több nagyhatalom érdekeivel szemben revízió alá vonni az első világháború utáni rendezést?
„Európa beteg embere” a 20. század elején már több mint egy évszázados belső reformfolyamatot tudhatott maga mögött, melyet összefoglaló néven a tanzimat korának nevezünk. A folyamat két kiemelkedő dokumentuma az 1839-ben proklamált (gülhanei) Hatti Serif, valamint az 1856-ban kihirdetett Hatti Hümajun. Mindkét szultáni rendelet célja a birodalom és a társadalmi kohézió erősítése volt. Az oszmán megújulási folyamat az élet minden részére kiterjedt. Alapjaiban érintette a tulajdonjog, a vallási kisebbségek – görögök, örmények stb. –, az adó- és bankrendszer, valamint a hadsereg helyzetének alakulását. Bizonyos időszakokban – 1876-ban rövid ideig, majd 1908-tól a háború végéig – az alkotmányos kormányzás
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.