Vajon a Nemzeti Galéria látogatói közül hányan tudják, hogy kinek a lovas szobra néz le a főbejárat előtt a Dunára? A külföldi turistáknak valószínűleg fogalmuk sincs róla. Savoyai Jenő? Mit keres egy savoyai a budai Várban? A magyarok talán hallottak róla, de afféle „labancnak” tekintik, aki a Habsburgokat szolgálta. Pedig Magyarország egyetlen hadvezérnek sem köszönhet annyit, mint ennek a különös, hazátlan, nemzetek feletti arisztokratának.
Eugène-Maurice de Savoie-Carignannak, Soissons és Dreux grófjának ötödik fia a keresztelőn a François és Eugène keresztneveket kapta. Gyermekkorában, amikor papnak készült, Savoyai abbé néven emlegették, ifjúkorában Carignan lovagja néven mutatták be, felnőttkorában pedig egyszerűen csak Jenő hercegként utaltak rá. Ő maga államok felett álló arisztokratához illően három nyelven írta le a nevét, az első tagját olaszul, a másodikat németül, a harmadikat franciául: Eugenio von Savoie. E nevet fordították le a legtöbb európai nyelvre, ezért magyarul Savoyai Jenőként vált ismertté. Öregkorában egy német dal „a Nemes Lovag” (Der edle Ritter) néven emlegette, Nagy Frigyes porosz király a Habsburg Monarchia Atlaszának, Friedrich Karl von Schönborn birodalmi alkancellár pedig „a becsületes emberek királyának” nevezte őt leveleiben.
Savoyai Jenő, a törökverő hadvezér. Jacob van Schuppen festménye, 1721 Mazarin bíboros rokonaApai ágon rendkívül
Regisztráljon és olvassa a teljes cikket!
Ingyenes regisztrációval korlátlan hozzáférést kap Kalendárium rovatunkhoz, és prémium tartalmaink közül 3-at olvashata Rubicon Online-on.