A korabeli kritikák alapján a későbbi történetírás „babiloni fogságnak”, a pápai hatalom hanyatlásának nevezi az 1305–1377 közötti időszakot. Valójában ennek éppen az ellenkezője igaz. Az avignoni pápaság a kor legmodernebb európai állama volt: ekkor alakult ki az a központosított egyházkormányzati apparátus, mely alapjaiban mindmáig fennmaradt.
A pápai teljhatalmat „csúcsra járató” VIII. Bonifác (1295– 1303) halála után Róma a Colonna, a Caetani és az Orsini családok véres pártharcai miatt életveszélyessé vált. Maga Bonifác is e pártküzdelmek áldozata lett: 1303-ban a Colonnák és francia szövetségeseik Anagni városában elfogták és a legenda szerint felpofozták a nyolcvan év körüli pápát, aki e sérelembe rövidesen belehalt. Az a pápa, aki 1302 novemberében kiadott, Unam Sanctam kezdetű bullájában lefektette az egyház legfőbb hatalmának tanát, paradox módon a pápaság „hanyatlásának” elindítója lett. Bonifác az egyház szupremáciáját nem az uralom tényével (ratione dominandi), hanem a bűn mindenütt jelenvalóságával (ratione peccati) magyarázta: mivel minden ember bűnös, mindenkinek az
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.