Sztálin 1953. március 5-én bekövetkezett halála mélyen megrázta a szovjet birodalmat. Halálával hatalmi vákuum keletkezett, hiszen senki sem számolt az emberek fölé magasodó hérosz gyarló halandó voltával, semmilyen módon nem volt előkészítve az öröklés, sőt a Generalisszimusz, aki mélyen megvetette potenciális utódait, mindent megtett azok lejáratása érdekében. A hosszú ideje megkövült szovjet belpolitika hirtelen határtalanul izgalmassá vált. A trónért folyó – keleti módon intrikus – hatalmi harc tétje ugyanis nem kevesebb volt, mint hogy a Sztálin örökségét változatlan formában fönntartani kívánó ortodoxok vagy a birodalom megőrzése, a konszolidáció érdekében bizonyos korrekciókra hajlandó ”reformerek” kerülnek-e hatalomra. Az elkövetkező néhány év szovjet politikájának vargabetűit e két csoport küzdelme, intrikák és ellenintrikák rajzolták meg.
A desztalinizáció hullámveréseiA korrekcióra hajlandók – meghallva az egész birodalomból érkező vészjósló jelzéseket – enyhíteni kívánták a hidegháborús feszültséget, formalizálni akarták a kialakult hatalmi
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.