Az 1880-as években Európa-szerte megélénkülő munkásmozgalom hatására a katolikus papság és értelmiség körében is megnőtt az érdeklődés a szociális kérdések iránt. Több országban egyesületek, munkacsoportok alakultak, és folyóiratok indultak a társadalmi problémák tanulmányozására. 1884-ben a svájci Fribourgban nemzetközi szervezet is létesült, a Társadalmi és Közgazdasági Tanulmányok Katolikus Uniója. A munkáskérdés körüli vitákban két irányzat alakult ki: Az egyik a klasszikus liberalizmus elvei alapján az egyéni szabadság sérelmét látta minden állami beavatkozásban, a másik pedig hathatós állami szociálpolitikát sürgetett. A vitás kérdések eldöntése érdekében a Fribourgi Unió emlékiratban fordult a pápához, aki már püspök korában is érdeklődést mutatott a szociális kérdések iránt.
Az osztályharc elutasításaXIII. Leó pápa 1891. május 15-én adta ki a Rerum novarum kezdetű encikliát (körlevelet) a munkások helyzetéről. Megszövegezésében több jeles, gazdasági és szociális kérdésekkel foglalkozó teológus működött közre, s különösen figyelembe vették a Fribourgi Unió emlékiratában kifejezett nézeteket.
A körlevél nem elégszik meg a munkások helyzetének bemutatásával, hanem élesen bírálja a liberális kapitalizmus gazdasági rendszerét, amely „a munkásokat a munkaadók embertelenségének és korlátlan
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.