A Magyar Királyság a 14–15. században Európa egyik meghatározó középhatalma volt. Olyan jelentős területű (325 000 km2), tekintélyes politikai befolyással bíró, gazdag ország, amely egyes időszakokban Közép-Európa vezető hatalmának számított. Trónjáért a régió legelőkelőbb dinasztiái versengtek: a Luxemburgiak, a Habsburgok és a Jagellók. Ez a helyzet a mohácsi csatát (1526) követő évtizedekben azonban alapvetően megváltozott.
A török előrenyomulás miatt egyre fogyatkozó területű, régi középhatalom egy új monarchia, a közép-európai Habsburg-államszövetség részévé vált. Az ezzel járó, hosszú távra döntő változások ellenére az új nagyhatalomnak nem ütközőállama vagy gyarmata (mint gyakran vélik), hanem nélkülözhetetlen védőbástyája, meghatározó jövedelemforrása és gazdag éléskamrája lett.
Sőt a 16. században az új monarchián belül a régi magyar középhatalom – félezer éves fennállásának, sokrétű szerepkörének és erős rendiségének köszönhetően – egyenesen a második helyet foglalta el.
A
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.