A Rákosi-korszak koncepciós pereinek legnevesebb áldozatát, Rajk Lászlót négyszer is eltemették. Először a gödöllői erdőben kaparták el holttestét 1949-ben. Exhumálását követően, 1956. október 6-án a Kerepesi úti temetőben ünnepélyesen is elbúcsúztak tőle. Ám ő sem kerülhette el a hatvanas években a Munkásmozgalmi Panteonba történő átköltöztetést. A rehabilitált kommunista politikus ezen a helyen közvetlen topográfiai és funkcionális szomszédságba került a szintén négyszer eltemetett költővel, József Attilával. Majd a rendszerváltás pillanatában fia kihantoltatta Rajkot, és külön sírban helyeztette el édesapja hamvait.
A rehabilitációs, újraértékelési folyamat végeredménye a kollektív bűnök kiengesztelése, az ünnepélyes, széles nyilvánosság előtt lezajló gyászesemény. A sztálini koncepciós politikai perek áldozataként kivégzett Rajk László és társai újratemetése 1956 október elején a magyarok számára nemzeti, sőt, az adott történelmi pillanatban – túlzás nélkül állítható – nemzetközi jelentőségű volt. Az ártatlanul kivégzettek ravatala előtt tanúsított kollektív gyász egyik előzménye lett az 1956. október 23-án kitört forradalomnak.
A temetés az emberiség egyik legősibb szertartása. A halottal szembeni legsúlyosabb büntetés az itt maradottak részéről, ha holttestét temetetlenül hagyják. A temetés az élet záró pontja, ezért a halotti szertartások megtagadása
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.