Jóllehet a rabszolgaság főként a birodalom aranykorának számító 15. és 17. század között virágzott, az Oszmán Birodalomban csak 1857-ben törölték el az afrikai rabszolga-kereskedelmet, s bár az intézmény jelentősen visszaszorult a következő évtizedekben, a birodalom összeomlásáig megmaradt. Végül a Török Köztársaság szüntette meg a rabszolgaságot 1924-ben, amikor az alkotmány feloszlatta a szultáni háremet, s a hárem rabszolganőit és eunuchjait a köztársaság szabad állampolgárainak minősítette. Hasonlóan a korábbi muszlim birodalmakhoz, a rabszolgaságnak az Oszmán Birodalomban is több formája létezett: háztartáson belül alkalmazott rabszolgák, a gazdasági rabszolgaság, valamint a katonai rabszolgaság.
Magyarországi György barát, aki a 15. század közepén húsz esztendőt töltött rabként az Oszmán Birodalomban, így írt emlékirataiban: a törököket akkora vágy fűti „rabszolga és rabszolganő birtoklására, hogy egész Törökországban mindenkinek egyetemlegesen az a nézete, hogy aki csak egyetlen rabot vagy rabnőt tud szerezni, már nem lát többé ínséget. […] Miután már van egy rabszolgája vagy rabnője, azon nyomban szíve minden vágyával az után sóvárog, hogy legyen neki második is, majd a második után a harmadikra, a harmadik után a negyedikre áhítozik. […] Sokan vannak olyanok, akik rabszolgákból és rabnőkből egész majorságokat telepítenek. […] Egész Törökországban alig akad egyetlen ház is, amelyből hiányoznék legalább egy
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.