A mohácsi csata egyik legfontosabb és legtartósabb következménye a középkori magyar állam felbomlása volt, amelynek nyitányát a kettős királyválasztás jelentette. Ekkor már harmadszor foglalhatta el a magyar trónt a Habsburg-család valamelyik tagja, de először vált folyamatossá a dinasztia magyarországi jelenléte. Ferdinánd megkoronázásával tulajdonképpen osztrák–magyar perszonálunió jött létre. Az alábbiakban azt vizsgáljuk, hogy a kora újkori osztrák–magyar perszonáluniónak milyen történelmi előképei voltak a késő középkori Közép-Európában.
Európában a középkorban gyakran került két vagy több állam – többnyire örökösödés következtében – közös uralkodó irányítása alá. Ilyen esetekben perszonál- vagy reálunió jöhetett létre. Az előbbiben csak az államfő közös, az államok teljesen önállóak. Az utóbbi esetében is megmarad az országok szuverenitása, azonban egyes vonatkozásokban, főként a had- és pénzügyek, valamint a külpolitika irányítására közös intézményekkel rendelkeznek. A két típust azonban nehéz a középkorban egymástól elválasztani, így a perszonálunió kifejezést alkalmazom rájuk a továbbiakban. Ilyen uniók Skandináviától és az Ibériai-félszigettől kezdve a Magyarországot magába foglaló térségig nagy számban jöttek létre, igaz, többnyire csak rövidebb-hosszabb ideig álltak fenn. A mi területünkön a 13. századtól
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.