rubicon

Peregrináció és reformáció

Milyen külföldi egyetemekre jártak tanulni a 16–18. századi magyar diákok?
17 perc olvasás

A peregrináció szó jelentése utazás, vándorlás, zarándoklás. A magyar történetírásban a külföldi egyetemek látogatását értjük e kifejezés alatt. A peregrináció Magyarországon már a 12. század óta gyakorlat volt, de a reformáció idején erősödött fel. Az alábbiakban arról adunk összefoglaló képet, hogy milyen külföldi egyetemekre jártak tanulni a 16–18. századi magyar diákok.

A felekezeti kérdés Szász nemzetiségű diák

A reformáció korában az egyik legfontosabb kérdés, hogy a különböző hazai felekezetekhez tartozók milyen külhoni egyetemekre mentek tanulni. Nyilvánvaló, hogy néhány délnémet egyetem és jezsuita akadémia kivételével a többi német, baltikumi, holland, angol, skót és svájci egyetemre, illetve akadémiára 1800-ig szinte kizárólag a hazai protestáns családok gyermekei iratkoztak be. Ugyanígy állítható, hogy a padovai és sienai kivételével a többi itáliai univerzitást, a Habsburg Birodalom jezsuita akadémiáit és elsősorban a bécsit a katolikus családok tagjai látogatták. Természetesen voltak olyan „toleráns” egyetemek is, amelyeken bármely felekezet

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.