1605. szeptember 27-én a Lengyel–Litván Unió seregei a livóniai Kirchholm mellett megverték IX. Károly svéd király hadait. Noha létszámuk kisebb volt, a Jan Karol Chodkiewicz vezette lengyel csapatok katonai fölénye elsöprőnek bizonyult. A csata a korszak egyik legvéresebb összecsapásaként vonult be a történelembe, legalábbis ha az áldozatokat a résztvevők számához viszonyítjuk. Az eredetileg Riga ostromához készülő svéd sereget a lengyelek gyakorlatilag elsöpörték, a svéd gyalogság háromnegyede a harcmezőn maradt.
Alig ötven év elteltével, 1655 októberében Lengyelország ősi fővárosa, Krakkó megnyitotta kapuit X. Károly Gusztáv svéd király csapatai előtt. A Balti-tenger mellékéről meginduló svéd seregek úgy hatoltak át az országon, mint kés a vajon: nagyobb ütközetek nélkül sikerült egymás után hódoltatniuk a lengyel vajdaságokat. Szeptember elején már Varsó is meghódolt, és a svédeknek három hónapba sem telt elérniük az ország déli határvidékét. A kontraszt nagyobb már nem is lehetne. Mi történt ez alatt az ötven év alatt a Lengyel–Litván Unióval, ami az ország védekezési potenciáljának ilyen mértékű csökkenését eredményezte?
Az 1655. évi svéd invázió közkeletűvé vált neve – özönvíz –
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.