Az első világháború után még évekkel is ezres, tízezres nagyságrendben éltek oroszországi, turkesztáni, ukrajnai táborokban magyar hadifoglyok úgy, hogy a hazatérésre reális esélyük nem mutatkozott. Szenvedéseik meghosszabbításában komoly része volt annak a pernek, melyben a Forradalmi Kormányzótanács azon népbiztosait ültették a vádlottak padjára, akik nem tudtak időben elmenekülni a bukást követően.
1920. július 5-én Budapesten megkezdődött a Tanácsköztársaság tíz volt népbiztosának pere. A per során a bíróság négy népbiztost halálra, hatot pedig életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt. A szovjet kormány az elítéltek életének megmentése érdekében még az ítélethozatal előtt kilátásba helyezte, hogy leállítja a hadifogoly tisztek hazaszállítását, majd Csicserin jegyzékben közölte a magyar kormánnyal, hogy 1000 magyar tisztet őrizetbe vesznek, 10-et pedig személyes túszként tartanak fogva, „akikre ugyanaz a sors vár, mint a népbiztosokra”.
Az
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.