A 16. században a magyarországi reformáció szoros európai kapcsolatait nem csupán a nyugati egyetemeken tanult magyar prédikátorok, nemesek és polgárok biztosították. Ebben az újabb kutatások szerint a törökellenes hadszíntéren szolgálatot teljesítő német–osztrák főtisztek művelt csoportjának is szerepe volt. Buda 1541. évi elestét követően a magyar protestantizmus európai mértékben is jelentős fejlődésének, elismertségének és egyetemességének ez is egyik érzékletes bizonyítéka volt.
Az új törökellenes határvédelmi rendszer 16. század közepi kiépítése, majd működtetése a korabeli hadügy fejlődése következtében komoly szaktudást és felkészültséget igényelt. Az irányítását végző magyar–horvát és osztrák–német főtisztek ezért nem pusztán harcmezőn, hanem iskolapadban is edződött nemesek voltak. A győri erődvárost és a hozzá tartozó végvárakat irányító német generálisok közül például a 17. század első feléig négyen jártak a padovai egyetemre,
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.