Az 1918 és 1920 közötti időszak kétségkívül a román történelem egyik legmozgalmasabb és legsikeresebb szakasza volt, hiszen ekkor sikerült egy államban egyesíteni a románok túlnyomó többségét. Az 1919 tavaszára létrejött, majd a Párizs környéki békeszerződésekben formálisan is elismert „Nagy-Romániáról” már évtizedek óta álmodoztak a román nacionalisták, ám a nemzeti ideál szinte maradéktalan megvalósulása egészen az első világháború végéig irreálisnak vagy legalábbis nagyon távolinak tűnt. A háború utolsó fázisának váratlan fordulatait azonban szerencsésen használták ki a román politikusok, az 1918-as év így végül a vereség kapujából a győzelemig juttatta el Romániát.
A 19. század derekán, a modern nacionalizmusok terjedésével párhuzamosan a román nemzeti egység elképzelése is megfogalmazódott. A nemzeti eszme nagyszabású tervekre sarkallta a román értelmiségieket, akik a rómaiak egykori Dacia provinciájának modern román nemzetállamként való feltámasztását tűzték ki célként. Az a körülmény sem szegte kedvüket, hogy a románul beszélő népesség megosztott volt – jelentős része a Habsburg Monarchiában, valamint az Oroszországhoz tartozó Besszarábiában élt –, a két román fejedelemség, Havasalföld és Moldva pedig a nagyhatalmak árnyékában kényszerült lavírozni.
Új állam Európa térképénMégis, a románság dinamikusan növekvő létszáma és az erdélyi görögkatolikus papok által a
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.