A kisparaszti családból származó politikus már 1930-ban részt vett a Független Kisgazdapárt alapításában, melynek 1945-ig főtitkára volt, mégis csak a háború után vált igazán ismertté. 1945-ben előbb újjáépítési miniszter, majd a Nemzetgyűlés elnöke lett, és a Független Kisgazdapárt elnökévé választották.
A kormány működési mechanizmusaNagy Ferenc a független, demokratikus, polgári berendezkedésű Magyarország híve volt, amelyben a birtokos parasztság a politikai és a gazdasági hatalom részese. A Horthy-rendszer széthullása és az új demokratikus közhatalom létrejötte sokkal radikálisabban ment végbe, mint várta, de képes volt az új viszonyokhoz alkalmazkodni. Tudomásul vette, hogy a koalícióban és a kormányban a kommunista párt az egyik partner, amely – különleges helyzete miatt – meghatározó szerepet játszik az események irányításában, bár annak hatalmi törekvéseit az első perctől kezdve opponálta.
A magyarországi kormányzati rendszer egyik sajátossága a koalíciós korszakban a kormány teljes alárendelődése a politikai pártoknak. A kormánytagokat nem a miniszterelnök választotta ki, hanem a pártok delegálták, nem a miniszterelnöknek tartoztak felelősséggel, hanem pártjuknak. Elvileg a kormányfő visszautasíthatta volna egy-egy miniszter jelölését, de erre az előzetes
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.