rubicon

Mohácstól Padováig

A dinasztikus birodalomépítés sikerei és zsákutcái. A Habsburg Monarchia nemzeti olvasatai
27 perc olvasás

Sokféle válasz adható arra a kérdésre, miért maradt Rákosiék óta csonka a Hősök terén álló ezredévi emlékmű uralkodóinak eredeti rendje. Miért nem helyezték vissza Magyarország 1948-ban eltávolított Habsburg királyait, s helyettesíthetik-e őket a helyükre került erdélyi fejedelmek? 

Az ország panteonjának eredetileg 14 magyar királyszobra közül a Habsburg-, illetve a Habsburg–Lotaringiai-ház 1896-ban szoborba öntött öt magyar uralkodója, köztük Mária Terézia láthatóan éppúgy keveseknek hiányzik, mint Fadrusz Jánosnak a „Vitam et sanquinam!” jelenetet – 22 évre – megörökítő királynőszobra Pozsonyban. Pe­dig lassan az érintett nemzetek tankönyveiben is helyére kerül az a Habsburg Monarchia, amely­­nek részeként a térség népei modern nemzetté váltak, és történeti államai közül egyedüliként a Magyar Királyság 1918-ig képes volt fennmaradni.

Józan mérlegeléssel ma aligha lehet a vulgármarxizmusnak a Habsburgokat Magyarország gyarmatosításával vádoló, szobordöntő ideológiai radikalizmusával azonosulni. A magyar köztörténetre tartósan jellemző függetlenségi mesternarratíva mégis sok esetben elfogadhatónak tartja az 1526 és 1918 között az országot irányító dinasztia szimbolikus trónfosztását. A Mohács után kialakult Habsburg Monarchián belül a dinasztia és a birodalmat alkotó királyságok, tartományok rendjeinek, így a

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.