„…miniszterelnök akarsz-e lenni, vagy Vezér?!” Ezekkel a szavakkal szembesítette a hatalma teljében lévő miniszterelnököt tevékenysége hatásaival, a társadalom egy részének róla alkotott véleményével Sándor diák, alias Szilágyi Tibor, a költő. A versben megfogalmazott kritika, s maga a kérdés azt firtatta: az ország felelős vezető politikusa akar-e lenni Gömbös, vagy tömegeket mozgató népvezér, a nemzetet uraló Vezér? A társadalom érdekeinek felelősségteljes szolgálata az elsődleges számára, avagy saját hatalmának kiteljesítése? Megnyilatkozásaival Gömbös minden korabeli magyar államférfinál több és hevesebb érzelmi reakciót váltott ki. Ezért szerepének, hatásának, befolyásának, történeti jelentőségének megértése és reális értékelése elképzelhetetlen a kortársi vélemények ismerete és mérlegelése nélkül.
Miniszterelnökként Gömbös kezdettől alapvető céljának hirdette a nemzetet szabdaló ellentétek felszámolását, a „nemzeti egység” megteremtését. Ezt az egységet – munkatársaival együtt – politikai egységként s az azt megalapozó lelki, kulturális és munkaközösségként értelmezte, melynek fontos elemét képezte volna az „egységes magyar világnézet” kialakítása. Nem új keletű gondolatok voltak ezek részéről. Már 1919-től
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.