rubicon

Mi a forradalom?

20 perc olvasás

Egyes történészek szerint a forradalmak az újkori történelem jelenségei. Ha azonban felidézzük, mit is értünk a forradalom fogalmán, be kell látnunk, hogy a világtörténelemben számtalan népfelkeléssel, városi lázadásokkal, erőszakos politikai és ideológiai változásokkal járó hatalomátvételre került sor, de az újkorig senki sem nevezte ezeket forradalmaknak. Ekkor azonban átalakult az a gondolkodásmód, amellyel az emberek ezeket az eseményeket értelmezték – és ezért egyre gyakrabban illették új névvel a régóta ismert jelenségeket. 

A fogalom megszületése

A több európai nyelvben is revolution formában ismert szó a latin revolvo kifejezésből származik, amely eredetileg „visszafordulást” jelentett, visszatérést egy korábbi állapothoz. A 17. század szótárai szerint a revolutio önmagába visszatérő mozgást jelent, vagy átmenetet az egyik állapotból a másikba. 

A szakértők szerint 1662-ben bukkant fel az angol nyelvben, amikor Clarendon earlje forradalomnak nevezte II. Károly visszatérését – azt az eseményt, amelyet ma éppen a forradalom megtagadásának tekintünk s restauráció né­ven emlegetünk. A kortársak szemében ugyanis II. Károly 1660-as trónra ültetése nem valamilyen régi rend helyreállítása volt, hanem visszatérés a dolgok természetes rendjéhez, amelyben a király a parlamenttel kormányoz. 

Az 1688—89-es angliai eseményeket ugyanilyen okból nevezték el a kortársak dicsőséges forradalomnak.

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.